Előzetesen sokan rettegtek, vagy éppen rimánkodtak egy-két jó halálcsoportért, ám végül elmaradtak az olyan horror kvartettek, mint az előzetesen vizionált brazil-francia-olasz-ausztrál. Persze több bombaerős, illetve középszerű csoporttal lett így dolgunk. Lássuk a részleteket!
A szokásos remek körítéssel, egzotikus hangulatban telt, kiváltképp az európai szem, és fül számára, a 2014-es, brazíliai Labdarúgó Világbajnokság csoportsorsolása. Az egyszerű szemlélődő azt hihette, hogy a mennyországban jár. Világsztárok garmadája foglalt helyet a nézőtéren, majd később a színpadon is. Persze hamar visszarántott minket a leplezett keserű valóság álságos mezejére a FIFA elnökének, Sepp Blatternek a megjelenése. A svájci sportdiplomata mindenféle etikett szabályt felrúgva, kitépte a házigazdaasszony, Fernanda Lima kezéből a mikrofont, és a rá jellemző sajátos angolsággal beszélt a semmiről, sorolta a sallangokat. Blatter még a nagyszerű Nelson Mandela tiszteletére, előre megtervezett egy perces néma tisztelgést is képes volt, kerek öt, az 5 másodperc után tönkre vágni. A diktátor elnök úr öncélú megnyilvánulása, miszerint Mandeláról nem hallgatni, hanem beszélni kell volt az est legkínosabb momentuma. No, de lépjünk is túl napjaink futball botrányhősén, ugyanis szerencsére hamar lemenetelt a színpadról.
A sorsoláson több korábbi világsztár segédkezett, kinek több, kinek kevesebb feladat jutott. Nos, nézzük is meg, hogy kinek jelentett jó-, illetve balszerencsét Alcides, Cafú, Cannavaro, Hierro, Hurst, Kempes, Matheus, és Zidane.
A csoport:
A házigazda brazil válogatott nagyjából hasonlóan könnyű helyzetbe került, mint mondjuk 2006-ban, Németország. A „Selecao” csoportelsősége aligha lesz majd kérdéses, míg a többiek esetében szinte garantált körbeverések várhatóak majd, ami gyaníthatóan az utolsó pillanatig óriási izgalmakat fog garantálni.
B csoport:
Már az első fordulóban sor kerül, az előző torna döntőjének visszavágójára. A mostanra már kétszeres EB győztes, és VB címvédő spanyolok a csoport elsőszámú favoritjai, bár nem egyszer láttuk már, hogy a legnagyobb esélyesek egyike szégyenkezve kullog haza a csoportkör után. Mellesleg a chileiek nemcsak pár hónapja egy barátságos meccsen (2-2), de már Dél-Afrikában is megnehezítették Xaviék dolgát.
C csoport:
Első blikkre nem túl nagy számnak tűnik ez a négyes. Pedig a két igencsak támadó stílusú válogatott, Kolumbia, és Elefántcsontpart bizony sok szép pillanatot okozhat még a mundialon. A papírforma alapján Falcaoék a seregszemle sötétlovának számítanak. Bár 1998 óta nem voltak VB-n, bizony könnyen előfordulhat, hogy meglepően messze menetelnek. Persze ehhez tovább ként jutniuk egy olyan csoportból, aminek tagja még Drogbáékon kívül, a nagy tornákon foggal-körömmel védekező, általában unszimpatikussá váló görög gárda. Japán esélyei meglehetősen halványak, sorsuk akár már a hellének elleni nyitómeccsen megpecsételődhet.
D csoport:
Jajjjjj de jó! Csaphatott minden jó érzésű futballdrukker a levegőbe, amikor világossá vált, hogy a kissé hanyatlóban lévő, de még így is nagyágyúnak számító angolok, és olaszok bizony egymás életét keseríthetik majd meg. És akkor még nem is mondtuk, hogy ez a négyes büszkélkedhet a legtöbb vb-címmel! A „Háromoroszlánosok” egyszer, Uruguay kétszer, az azurrik pedig négyszeres győztesek. Ez bizony hét sikert jelent, ami az eddigi lehetőségek közel egyharmada. A 2010-es kihagyást követően visszatér Costa Rica, ám gyaníthatóan nem fog sok vizet zavarni.
E csoport:
Ha lehetne ilyenre fogadni (talán lehet is!), akkor nagy pénzzel mernénk megrakni, hogy bizony ez kvartett lesz a legszínvonaltalanabb az egész tornán. Nem mondjuk, hogy izgalommentes lesz, hiszen nem. Már most elképzeljük, hogy legszívesebben azt kívánjuk majd, hogy bárcsak egyik gárda se jutna tovább. Benne van a kalapban, hogy a svájciak egy egygólos győzelemmel, és két 0-0-val elsőként mennek tovább, az öntelt franciákat, ha ismét balhés énjüket veszik elő (testvériség, egyenlőség… bahhh, ugyan kérlek!) már könnyen kieshetnek az elején. Van egy olyan érzésünk, amely papíron a leggyengébb a mezőnyben, akár még tovább is juthat. Ecuador esélyei kétségesek, akár remekelhetnek is, hiszen mégiscsak viszonylag hazai terepen lesznek, de akár közük sem lehet, a nyolcaddöntőhöz.
F csoport:
Az F csoportba kapott besorolást a torna egyetlen újonca, az ezen státusza ellenére is bombaerős Bosznia-Hercegovina. Dezkoék esetében ugyanazt mondhatjuk, mint Kolumbiánál: SÖTÉT LÓ. Bizony csupa nagybetűvel. A balkáni együttes játszi könnyedséggel abszolválta kvalifikációs csoportját, ám egy Világbajnokság már más tészta. Persze a tehetség, az tehetség, és bizony nekik abból bőven kijutott, kicsit több, mint fél év múlva meglátjuk mire mennek. Nem szabad elsiklani amellett, hogy komoly borsot törhet előbbiek, de akár még a szuperesélyes argentinok orra alá is, az ANK győztes Nigéria. Irán célja a becsületes helytállás lehet, bármi nemű pontszerzés már a bravúrkategóriába lenne sorolható.
G csoport:
Ha mindenképp erőltetnie szeretnénk, az elcsépelt „halálcsoport” kifejezést, talán erre a négyesre illene leginkább. Az ilyen sorsolásokon (és egyébként is) szerencsés németek most bizony szépen belehúztak. A „Nationalelf” sorsát, amelyet sokan a negyedik világbajnoki cmí megszerzéseként latolgatnak, bizony megnehezítheti, a mindig roppant tehetséges Ghána, illetve Portugália. Előbbi a három évvel ezelőtti eseményen, legjobb afrikaiként, csak a negyeddöntőben vérzett el, Luis Suárez arcpirító védésének is köszönhetően. A luzitánokról csak két szó: Cristiano Ronaldo. Az USA akár meglepetést is okozhat, mint a CONCACAF zóna legerősebbje, de ez sem Landon Donovanék vébéje lesz valószínűleg.
H csoport:
A szakértők többsége már nagyon várja, hogy vajon mire megy majd a belga csikócsapat, amelynek ez lesz az első tornája, mióta a nagy öregek (Wilmots, Goor, Deflandre…) utoljára kijutottak, a 2002-es vébére. A „Vörös Ördögöknek” minden esélyük meg vna rá, hogy túlszárnyalják, az akkori, nyolcaddöntős szereplést. Főleg azt tekintve, hogy bizony csoportjuk, a Fabio Capello vezette oroszokat leszámítva, távolról sem világverő. Algéria saját kontinensén sem tartozik a legjobb ötbe, van nála jobb, mint például Egyiptom, aki ott sem lehet Brazíliában. Ennek ellenére természetesen tilos lesz lenézni őket, akárcsak Dél-Koreát.
Balogh József