Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Stadionbemutató: további csodálatos mexikói stadionok

A legnagyobb argentin stadionokBrazília leghíresebb stadionjaiUruguay fontosabb létesítményeinek, valamint Kolumbia futballotthonaiParaguay legnagyobb stadionjaiChile legnépszerűbb stadionjaiPeru fontosabb létesítményeiEcuador legszebb stadionjaiBolívia csodálatos magaslati létesítményei és Venezuela híresebb stadionjai bemutatása után virtuális latin-amerikai stadionturnénk során Mexikó felé vesszük az irányt…

Estadio Akron

(Photo by Sergio Navarrete/Getty Images)

Mexikó második legnagyobb városában, Guadalajara közelében található az ország egyik legújabb stadionja, az Estado Akron nevet viselő létesítmény a város nyugati szélén, a Zapopan nevű városrészben.

Eredetileg mindkét helyi csapat az Estadio Jalisco falain belül játszotta a hazai mérkőzéseit, azonban a Chivas Guadalajara számára új stadiont építettek. A stadion a hivatalos adatok szerint 49 850 néző befogadására alkalmas.

A stadionépítés terveit Jorge Vergara Madrigal üzletember már 2004-ben bejelentette, azonban anyagi okokból a munkálatok csak 2007-ben kezdődtek el, a stadion átadására pedig 2010-ben került sor. A létesítményt egy hatalmas zöld területen húzták fel, kihasználva a természeti adottságokat, ugyanis egy egykori vulkán helyére építették. Mexikó területén több mint 500 vulkán található, melyek közül a legnagyobbak közül jelenleg is aktívak, ezzel a stadionnal az ország természeti különlegességeit is reprezentálni kívánták.

2010. július 30-án rendezték az első nyilvános mérkőzést a stadionban, melyen a Chivas a Manchester Unitedet fogadta. A meccset a stadionavató mellett Javier “Chicharito” Hernández átigazolása miatt is rendezték, hiszen a mexikói sztár ekkor szerződött a mexikói csapattól a “vörös ördögökhöz”. Stílszerűen a gólerős támadó szerezte az első találatot az új létesítményben, miközben mindkét csapat színeiben a pályán töltött egy-egy félidőt.

A stadion nyolc mérkőzésnek adott otthont a 2011-es U17-es világbajnokságon, beleértve az Uruguay-Brazília elődöntőt. Továbbá a 2011-es Pán-Amerikai Játékokon a nyitó- és a záróünnepség mellett a férfi és a női labdarúgótorna összes mérkőzését itt rendezték.

Az eleinte műfüves borítású játékteret 2012 júliusában a sorozatos bírálatok miatt fűre cserélték.

A létesítmény hivatalos neve először Estadio Omnilife volt, majd 2017-ben új névadó szponzor jelentkezett az Akron autókereskedő cég személyében.

Mivel a korábbi mexikói világbajnokságok idején még nem állt a stadion, így értelemszerűen az 1970-es és az 1986-os tornán nem rendezhettek benne mérkőzéseket, de a tervek szerint a 2026-os világbajnokságnak az új létesítmény lesz az egyik mexikói házigazdája.

A két guadalajarai rivális közül a Chivas Guadalajara együttesét 1906-ban a belga Edgar Everaert alapította, aki kedvenc csapata, a belga Club Brugge nyomán vette át a piros-fehér-kék klubszíneket (azóta a belga klub színei megváltoztak). Kezdetben Club de Futbol Unión, majd Club Deportivo Guadalajara volt a csapatneve. Amíg az nagy ellenlábas Atlas Guadalajara háromszoros bajnoknak mondhatja magát, addig a Chivas 12 alkalommal nyerte meg a mexikói bajnokságot, legutóbb 2017-ben. Ezen felül 1962-ben és 2018-ban a CONCACAF Bajnokok Ligáját is elhódította.

Estadio Jalisco

 

A másik guadalajarai stadion az államról, Jaliscról kapta a nevét, így lett Estadio Jalisco.

A több mint másfél millió lakossal bíró Guadalajara városát a „Nyugat Gyöngye” (Perla del Occidente) néven is szokták emlegetni, ezenkívül Mexikó „Szilícium-völgyének” is nevezik a General Electric, az IBM, az Intel, a Hitachi és a Hewlett-Packard itt működő leányvállalatai miatt.

A jelenlegi formájában több mint 56 ezer néző befogadására alkalmas Estadio Jalisco Mexikó harmadik legnagyobb stadionja az Estadio Azteca és az Estadio Olímpico Universitario után.

1954-ben a mexikói labdarúgó-szövetség elnöke, Alberto Alvo hagyta jóvá a guadalajarai stadion megépítését. Több lehetséges városon belüli helyszín közül végül az északi részen található Independencia városrészben húzták fel a létesítményt, amelyet 1959. január 24-én avattak fel Guadalajara katolikus érseke, José Garibi Rivera bíboros által. A hivatalos nyitómeccs azonban még egy évet váratott magára, 1960. január 31-én a helyi Atlas Guadalajara és az argentin San Lorenzo lépett pályára először a stadionban.

Az 1970-es vb előtt máris korszerűsítették a stadiont, kialakították a második szintet és a stadion nézőterét teljes egészében befedték.

A létesítményben mindkét mexikói világbajnokságon rendeztek mérkőzéseket. Az 1970-es tornán nyolc, az 1986-os seregszemlén hat mérkőzésnek adott otthont. A korábbi eseményen a végső győztes brazilok három csoportmeccset, valamint a Peru elleni negyeddöntőt és az Uruguay elleni elődöntőt is a Jaliscóban vívták meg. 1986-ban ugyancsak a brazilok “főhadiszállása” volt a stadion, összesen öt meccset vívtak a létesítményben, amely a francia-német elődöntő otthona is volt.

Kezdetben a város mindkét tradicionális nagy csapata, az Atlas Guadalajara és a Chivas Guadalajara is a létesítményt használta, utóbbi azonban 2010-ben külön stadionba költözött. A két csapat egymás elleni rangadója a Clásico Tapatio nevet viseli, mivel a város lakóit az indián nyelvből származó tapatíóknak hívják. Az Atlast Angliában tanult fiatalok alapították 1916-ban. A nevet a görög mitológia azonos nevetű titánja alapján választották, a klub színeit pedig az Ampleforth College színeiről vették (itt tanultak), amely védő szentjét, Szent Lőrincet az Atlas védőszentjének is tekintették. (A klubszínben a piros Szent Lőrinc vérét, a fekete pedig a vértanúságát jelzi.)

A csapat három alkalommal nyerte meg a mexikói bajnokságot és négyszer a helyi kupát. Az első 1950-1951-es bajnoki címe után legközelebb a 2021-es Aperturában és a 2022-es Clausurában végzett az élen. Az 1990-es sikercsapatban Ricardo La Volpe kezei alatt olyan játékosok fordultak meg, mint Rafael Márquez, Daniel Osorno, Juan Pablo Rodriguez, Pavel Pardo, Mario Méndez, Omar Briceno vagy Miguel Zepeda, és rajtuk kívül is számtalan későbbi válogatott labdarúgó nevelkedett az Atlas kötelékében.

Estadio Universitario

 

 

Mexikó északkeleti részén fekszik az ország harmadik legnagyobb városa, Monterrey, ahol két jelentősebb labdarúgó-csapat vív gigászi párharcot egymással. Az Estadio Universitario a helyi Nuevo León Autonóm Egyetem (UANL) campusának szívében található, a Monterrey északi részén fekvő San Nicolás de los Garza településen.

Az El Volcan becenévre hallgató stadiont 1967-ben adták át a helyi Tigres UANL és spanyol Atlético Madrid stadionavató mérkőzésével, amely 1-1-es döntetlenre végződött. Eredetileg 90 ezer férőhelyesre tervezték volna, azonban gazdasági nehézségek miatt a valós kapacitás ennek megközelítőleg a fele lett.

Az 1986-os világbajnokságon 50 ezer fő volt a befogadó képessége, jelenleg 42 ezerben állapítják meg a maximális kapacitást. A második mexikói vb-n az Universitario négy mérkőzésnek adott otthont, köztük a házigazda NSZK elleni negyeddöntőjének, melyet a házigazda csak tizenegyesrúgásokkal veszített el a későbbi döntőssel szemben.

Továbbá a létesítmény központi helyszíne volt a 2011-es U17-es világbajnokságnak, 2022-ben pedig a női CONCACAF-tornán rendeztek benne mérkőzést. A mexikói válogatott három alkalommal lépett pályára a stadionban, mindhárom mérkőzést megnyerte.

Igazi hamisítatlan latin stadion, ahol a játékteret négyszintes lelátó veszi körbe. Az évek során több felújítást hajtottak végre. Az Universitario jelenleg Latin-Amerika egyik legnagyobb képernyőjével rendelkezik, hiszen az egyik hosszú oldalon található egy 12,48 méter széles és 860 méter magas kivetítő, melyen keresztül szintén követhetők az események.

A Tigres UANL csapatát 1960-ban alapították, amely azóta túlnyomórészt az országos első osztályú bajnokságban szerepelt. A sárga-kékek nyolc alkalommal lettek bajnokok, az André-Pierre Gignac által erősített csapat a legutóbbi, 2023-as Clausurában is az élen végzett. Az egyesület nagy riválisa a CF Monterrey, amely a költözései idején albérlőként megfordult az Universitarióban, de 2015 óta már egy új, modern létesítményben játssza a hazai meccseit. A Clásico Regiomontano néven emlegetett rivalizálás Mexikó második legnagyobb derbije a két guadalajarai csapat ütközete mellett, először 1974-ben rendezték meg.

A stadionban a labdarúgó-mérkőzések mellett előszeretettel rendeznek amerikai futball-meccseket, valamint koncerteket. 1981-ben a Queen 150 ezer néző előtt lépett színpadra. A teljesség igénye nélkül az elmúlt évtizedekben olyan virtuózok adtak még koncertet itt, mint Rod Stewart, a Guns N’ Roses, a Rolling Stones, az Iron Maiden, a The Cure, a Coldplay, az Aerosmith vagy a Metallica.

Estadio BBVA

 

Mexikó egyik legújabb és legmodernebb stadionja kétségkívül a Monterrey-ben található Estadio BBVA, amely 2015-ben nyitotta meg kapuit. A város keleti részén fekvő stadion a Guadalupe városrészben található, a beceneve “acélóriás”, amely a hatalmas termetéből adódóan ered – maga az építmény 277 méter hosszú és 232 széles.

Az építkezést hosszas huzavona előzte meg, ugyanis egyes szervezetek bírálták a kivitelzőket, hogy természetvédelmi terület közvetlen szomszédságában hajtanak végre ekkora építkezést, ezzel nyolc veszélyeztetett vagy védett állatfaj életét gátolják.

A stadionépítési munkálatok végül 2011 augusztusától 2015 júliusáig tartottak. A létesítményt a Populous multinacionális építésziroda tervezte a mexikói VFO céggel közösen. Összköltsége meghaladta a 200 millió dollárt, amellyel a legdrágább stadion az országban. A stadion a legmodernebb technológia szerint, a kor előírásainak megfelelően épült, így a lelátó dőlésszöge 34 fok, a nézőtér pedig a lehető legközelebb helyezkedik el a játéktérhez. Miután az átadását követően egy évvel még bővítették a kapacitást, jelenleg 53 500 néző befogadására alkalmas.

A stadionavató-mérkőzésen a házigazda CF Monterrey 3-0-s győzelmet aratott a portugál Benfica ellen 2015. augusztus 2-án.

Az Estadio BBVA az első észak-amerikai stadionként kapott ezüst minősítést a Leadership in Energy and Environmental Design csoporttól fenntarthatósági tervezése miatt.

A stadion legfőbb látványossága, hogy az 1820 méter magas Cerro de la Silla hegy közelében fekszik, így az aréna egy részéből és a távoli fotókon egyaránt festői látványt nyújt.

Az új létesítményben nyolc mérkőzést játszottak a 2022-es női CONCACAF-bajnokságon és a 2026-os világbajnokság helyszínei között is szerepel.

A CF Monterrey csapatát 1945-ben helyi üzletemberek csoportja alapította. A tradicionális klubszíne a fehér volt, a jelenleg ismeretes kék-fehér tengerész csíkozású szerelés 1965 óta viselik. A Rayados (“csíkosok”) becenévre hallgató együttes ötszörös mexikói bajnok, emellett ötször hódította el a CONCACAF Bajnokok Ligája-címet. A klub legeredményesebb játékosa az argentin származású Rogelio Funes Mori. A Monterrey az új stadion felhúzása előtt a helyi felsőoktatási intézményhez tartozó Estadio Tecnológico nevű létesítményben játszotta a hazai meccset, egy-egy lezárás idején az ősi rivális Tigres UANL otthonában, az Estadio Universitarióban is szerepelt.

Estadio Nemesio Díez

 

 

Mexikó egyik legrégebbi, ám a felújításainak köszönhetően legkülönlegesebb stadionja Tolucában áll. A Mexikóvárostól nyugatra 2600 méteres magasságban található várost közel egy millióan lakják a 2020-as népszámlálás adatai szerint.

A városban található Estadio Nemesio Díez stadion 1953-ban épült, az évek során több különböző nevet viselt. A létesítmény 2000 óta a klub korábbi elnöke, Nemesio Díez Riega halála után vette fel a mostani nevet.

A stadion hivatalos megnyitójára 1954. augusztus 8-án került sor, amikor a helyi Deportivo Toluca a jugoszláv Dinamo Zagreb csapatát látta vendégül és kapott ki tőle 4-1-re.

A régi stadion számtalan világeseménynek adott otthont: az 1970-es világbajnokságon négy, az 1986-os mexikói vb-n három mérkőzést rendeztek benne. Továbbá az 1983-as ifjúsági világbajnokságnak és az 1990-es közép-amerikai és karibi játékoknak egyaránt fontos helyszíne volt.

A stadion 2015 és 2017 között jelentős felújításon esett át, mely során elnyerte mostani formáját. A 800 millió mexikói pesóból finanszírozott beruházás végén egy lenyűgöző építményt húztak fel, amely a helyiek körében a Boca Juniors stadionjához hasonlóan a La Bombonera becenévre hallgat a csokoládés dobozra hajazó, szögletes formája miatt. Jelenleg megközelítőleg 30 ezer néző befogadására alkalmas.

A mexikói válogatott nyolc mérkőzést játszott a létesítményben, és még veretlen. 1985-ben a magyar válogatottat győzte le egy négycsapatos tornán, utoljára 2019-ben szerepelt itt a nemzeti együttes.

A Deportivo Toluca klubját eredetileg 1917-ben alapították és a kezdetektől fogva tagja a profi bajnokságnak, ráadásul még soha nem esett ki az első osztályból. A “vörös ördögök” becenévre hallgató együttes tíz alkalommal nyerte meg a mexikói bajnokságot, mellyel az ország harmadik legeredményesebb csapata a Club América (13) és a Chivas Guadalajara (12) után. A legutolsó, 2010-es elsősége óta háromszor vesztette el a döntőt, legutóbb a 2022-es Aperturában a Pachucával szemben maradt alul.

1. rész: Stadionbemutató: Mexikó lenyűgöző főváros környéki stadionjai

További dél-amerikai, főleg argentin labdarúgással kapcsolatos folyamatos, naprakész hírekért kövesd rendszeresen a Futballtangó oldalt!