Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Behálózva – Megszűnik az Újpest?

A Nemzeti Sport szombati számában az Újpest FC jogi képviselője, dr. Visontai Csongor beszélt a klub körül kialakult helyzetről, melynek következtében felszámolásra kerülhet a labdarúgócsapatot működtető gazdasági társaság, illetve a lila-fehéreket kizárhatják az élvonalból.

Vajon Duchatelet tényleg nem tudta mibe vág bele? – nb1.hu

Nyolc pert indítottak az Újpest ellen korábbi játékosai, amik közül kettő sikerrel járt első fokon. Ugyanakkor Roderick Duchatelet, a klub első embere folyamatosan panaszkodott, hogy újabb és újabb csontvázak dőlnek ki a szekrényből, amennyiben egyet sikerült „eltakarítani”, előkerült kettő. Most kiderült, már az átvételkor tudott a klubot eladó cég jellegéről. „Amikor Roderick Duchatelet átvette az újpesti futballvállalkozást, tisztában volt azzal, hogy egy ciprusi offshore cég, a Spontefor Limited az eladó. – fogalmazott dr. Visonati Csongor a Nemzeti Sport szombati számában. – Ez bizonyos kötelezettségekkel, tartozások kifizetésével járt, csakhogy egy idő után jelentkeztek olyan offshore cégek is, amelyek nem szerepeltek az egyezségben, vagy amelyek követeléséről később kiderült, nem megalapozott vagy erősen vitatható. Az egyik ciprusi bejegyzésű cég például azzal állt elő, hogy három játékos eligazolása után jár neki százharmincnyolcezer euró. Minthogy az már a sokadik hasonló számla volt, a belga tulajdonosnak kezdett rossz érzése támadni. Megkérdezte az érintett labdarúgókat, van-e bármi közük a nevezett céghez, mire ők nemmel feleltek. A semmiből felbukkanó szerződések, számlák és felszólítások azonban egyre csak szaporodtak. Ami közös volt bennük: majd’ mindegyik szerződést az egyik volt ügyvezető szignálta.”

Hogy ennek ellenére miért fizetett a belga üzletember, rejtély. Az ügyvéd szerint ezért nőtt folyamatosan Duchatelet vesztesége. Ám a közelmúltban megunta az újabb „csontváz” előkerülését a belga. „Roderick Duchatelet két éven át fizetett, 2012-ben ezért volt 1.8 milliárd forintnyi vesztesége az újpesti futballvállalkozásnak, 2013-ben pedig kétmilliárdos. Csakhogy amikor egy másik, szintén ciprusi offshore cég hatszázhúszezer eurós igénnyel lépett fel szintén egy volt ügyvezető által aláírt tartozáselismerő nyilatkozatra hivatkozva, Duchatelet úrnak elege lett. Úgy döntött, nem hajlandó többé offshore cégek vitatható követelésére százmilliókat kifizetni. Bírósághoz fordult, írásszakértő segítségét is igénybe vette, aki megállapította, hogy rengeteg, egymástól eltérő dátumú számla és szerződés egyazon időpontban lett aláírva. Egyébként ötvennél is több van belőlük. Szóval Roderick Duchatelet ezt a hatalmas összeget már nem hajlandó kifizetni, az offshore cégek ezért felszámolást kezdeményeztek az Újpest FC Kft. ellen, a magyar jogszabályok szerint pedig a felszámolási eljárás attól még elindul, hogy Duchatelet úr esetleg bepereli az érintett cégeket arra hivatkozva, hogy a számla mögött nincs teljesítés. A felszámolást ebben a szakaszban viszont csak a vitatott összegek kifizetésével lehet elkerülni. Ezt követően hiába perelne Roderick Duchatelet, valószínűleg sosem látná viszont a pénzét. A felszámolási eljárás ugyanakkor elindult, márpedig az MLSZ szabályai szerint amely futballvállalkozással szemben felszámolás elrendelése jogerőre emelkedik, elveszíti a licencét és az indulási jogát. Azaz kizárják, s legfeljebb a harmadik vonalban szerepelhet.”

Ha nincs fizetés, nincs futball?

Visontai ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy egy decemberi törvénymódosítás értelmében az indulási jog átruházásával megmenthető lenne az újpesti futball. De ehhez az MLSZ áldása is kellene. „A parlament decemberben megszavazta a sporttörvény azon módosítását, amelynek értelmében az indulási jog átruházható az anyaegyesületre. Persze szigorú feltételek mellett. Az Újpestnek azonban Duchatelet úr jóvoltából nincs sem köztartozása, sem adóssága arra az időszakra vonatkozóan, amióta átvette a klub irányítását. Azt a szövetség is látja, hogy nem egy szerencselovag, saját magánvagyonából megvett például egy apartmanházat tizenhat lakással, amelyben a futballistákat szállásolja el, aztán ahogy említettem, már eddig is hatalmas adósságot törlesztett, a jogos tartozásokat kifizette, az pedig egyszerűen nem igaz, hogy az adózás alól akar kibújni ezzel a művelettel: tavaly nyolcszázmillió forintot fizetett be az államkaszába adó formájában, a munkaviszonyban foglalkoztatott labdarúgók mellett számos dolgozónak jelent biztos megélhetést az újpesti sportvállalkozás! Szóval most az MLSZ döntésén múlik, hogy az Újpest egy új kft.-vel folytathatja-e a bajnokságot. A licenc ugyanis nem átruházható, arról tehát az MLSZ-nek kell döntenie, megadja-e azt az új cégnek. A szövetség egyébként tüzetesen megvizsgálta az Újpestet, átvizsgált minden papírt, ahogy azt ilyenkor kell is, de remélhetőleg értékeli Duchatelet úr eddigi erőfeszítéseit, hogy már most is mennyit áldozott a hússzoros magyar bajnokra, és a jövő heti döntésével megadja az engedélyt az Újpest 1885 Futball Kft.-nek. Ha nem, úgy az élvonal legrégebbi futballklubja csődbe megy, és alighanem megszűnik.”

Az offshore-cégek ügyében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a rendőrség is vizsgálódik. A hatóságok szerint nem jogos követelésekről van szó, hiszen nincs mögöttük valós teljesítés. Azonban ezek nem halasztó hatályúak, így a felszámolási eljárás folyik, és az MLSZ kezében van az újpesti labdarúgás jövője.

Rajczi Péter első fokon pert nyert korábbi kenyéradója ellen – pestiriport.hu

Ami a futballisták által indított pereket illeti, Visontai kiemelte, hogy a labdarúgók többsége megpróbálta megvezetni a tulajdonost. A héten mi is beszámoltunk róla, hogy Rajczi Péter és Szabó Bence első fokon pert nyert Duchatelet ellen jogtalan szerződésbontás miatt. „Először is, ami a két játékos ügyét illeti, Roderick Duchatelet nyolc futballistát küldött el azután, hogy kiderült, megpróbálták megvezetni – fogalmazott a sportlapnak az ügyvéd. – 2011 októberében lett az Újpest tulajdonosa, azután szembesült például azzal, hogy az egyik labdarúgó, aki a 2011. júliusi szerződése alapján ötszázezer forintot keresett, 2011. október elsején kelt új szerződése szerint – ekkor már tudni lehetett, hogy jön az új belga tulajdonos – havi kétmillió forint feletti összeget. Hasonlóképpen történt más játékos esetében is. Roderick Duchatelet ezt az eljárást nem találta fairnek, de igyekezett megegyezni a labdarúgókkal. Nyolccal nem sikerült. Nyolcból öt pert megnyert, kettőt elveszített, de hangsúlyozom, első fokon, vagyis a bíróság dönthet még másképp. Egy eljárás még első fokon folyamatban van. De ez a fajta szerződésmódosítás csak egy a sok »furcsaság« közül.”

Gavalovits Sándor