Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

MLSZ: így zajlott az idei játékvezetői képzés

Az MLSZ a jövő játékvezetői számára tartott kétnapos képzést Telkiben…

(Photo by Craig Foy/SNS Group via Getty Images)

Az MLSZ hivatalos oldalán adott tájékoztatást róla, hogy október 4-5-én Telkiben, a Globall Hotel és Edzőközpontban zajlott a Palotai Károly Tehetségkutató és Gondozó Program összefoglaló rendezvénye, ahol fiatal, tehetséges játékvezetők és asszisztensek képzésére került sor.

Az esemény egyik fő célja az volt, hogy a jövő játékvezetői megkapják azokat az alapvető készségeket, amelyekkel később a hazai és nemzetközi futball élvonalában is helytállhatnak.

A Magyar Labdarúgó Szövetség Játékvezetői Bizottsága (MLSZ JB) által szervezett program 2015-ben indult, és azóta is folyamatosan biztosít lehetőséget a legtehetségesebb fiatal játékvezetőknek, hogy fejlődjenek és szakmai tapasztalatot szerezzenek. Az idei program egyik legnagyobb érdekessége a VAR-busz és a videóbíró-rendszer (VAR) bemutatása volt, amely a modern játékvezetés egyik legfontosabb eszközévé vált.

A Palotai Károly Tehetségkutató és Gondozó Program fő célja a fiatal játékvezetők felkészítése és segítése abban, hogy a pályafutásuk elején nemcsak technikailag, hanem fizikailag és mentálisan is megállják a helyüket. Az ilyen események lehetőséget nyújtanak arra, hogy a résztvevők már korán nemzeti és nemzetközi szintű képzést kapjanak. Az idei eseményre 128 meghívott játékvezető érkezett, akik közül a legtehetségesebbek egy napon akár a Nemzeti Bajnokság élvonalában vagy a nemzetközi mérkőzéseken is közreműködhetnek.

A kétnapos esemény során a résztvevők két csoportban vettek részt különböző feladatokban. Az egyik csoport fizikai felméréseken vett részt, ahol NB III-as szintidőkkel teljesítették a teszteket műfüves pályán. A másik csoport elméleti teszteket írt, amelyek során szabályismeretüket és döntési képességeiket mérték fel. Az elméleti teszteket követően mindkét csoport számára lehetőség nyílt megismerni a VAR-buszt, ahol betekintést nyerhettek a modern videóbíró technológia működésébe.

Az első nap délutáni részében szakmai előadásokra került sor, amelyeket elismert hazai játékvezetők tartottak. Dr. Csonka Bence, FIFA játékvezető, “Út a nemzetközi kerettagságig” című előadásában saját tapasztalatait osztotta meg, és hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szintre jutás rengeteg felkészülést, elkötelezettséget és folyamatos tanulást igényel. Emellett Horváth Dávid a fizikai felkészültség sportteljesítményre gyakorolt hatásáról tartott előadást, amely során a fiatalok gyakorlati tanácsokat kaptak arra, hogyan tartsák karban testüket és mentális állóképességüket a pályán.

A második nap folytatódott a szakmai előadásokkal, amelyek közül Rúsz Márton NB I-es játékvezető az előnyszabály alkalmazásáról tartott előadást, míg Buzás Balázs, FIFA-asszisztens, a játékvezetők közötti együttműködés fontosságát emelte ki. Andó-Szabó Sándor, szintén NB I-es játékvezető, a helyezkedés és a mozgás fontosságáról beszélt, hangsúlyozva, hogy a jó pozíciófelvétel és megfelelő mozgás elengedhetetlen a pályán való helyes döntéshozatalhoz.

A rendezvény végén a résztvevők visszajelzést kaptak a tesztjeikről, beleértve a videós tesztek eredményeit is. A fiatal játékvezetők számára ez az esemény nemcsak egy felkészítő alkalom volt, hanem egyben lehetőség arra, hogy a magyar futball legmagasabb szintjére juthassanak, és egy napon akár nemzetközi mérkőzéseken bizonyíthassanak.

A kétnapos programon a résztvevők megtapasztalhatták, hogy a játékvezetés világa már nem csak a pályán való döntéshozatalról szól, hanem a technológia, a fizikai felkészültség és a szakmai tudás egyaránt kulcsszerepet játszik.