Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Változások a török keretben, rövid ellenfél-szemle

A Török Labdarúgó Szövetség nemrég közzétette, hogy 4 játékosnak nem tartanak igényt a szolgálataira a Magyarország elleni mérkőzésen; ők név szerint: Hakan Kadir Balta (Galatasaray), Selçuk İnan (Galatasaray), Burak Yılmaz (Galatasaray) és Mehmet Topal (Fenerbahce).

A hiányzókat két, aránylag új tag pótolja, így kimondható, hogy igen érdekes névsor helyezkedik el a félholdasoknál, tekintsünk hát végig a keret emberein, posztokra bontva!

Kapusok: a hálóőrök tekintetében talán mindenkinek a 2002-es vb bronzérmet megszerző Rüstü Recber juthat az eszébe, aki egyébként a vb bronz után 10 évvel, egy Finnország elleni barátságos mérkőzésen ért véget a labdarúgó pályafutása és ezzel megszerezte a török válogatottsági rekordnak számító, 120-szoros válogatott címet.
Visszatérve a jelenre, az ellenünk készülő kapuőrök közül minden bizonnyal az idei vb selejtezők során a románok ellen bevetett Volkan Demirel lesz a befutó. A Fenerbahce 30 éves hálóőre rutinosnak számít és hazájában se sokat nélkülözik. A második számú portás a szintén Fenerbahce játékos Mert Gönük, a harmadik pedig a Besiktas egyetlen válogatottja, Cenk Gönen, de vélhetően csak a névsorban találkozhatunk.

 Védők: A védelemből az elküldött Kadir Balta és a sérüléssel bajlódó Gökhan Gönül okozhat fejtörést Abdullah Avci szövetségi kapitánynak, különösen azért, mert az Ő elvesztésükkel a két legtapasztaltabb török védő esik ki az előzetes számításokból. (Előbbi a Galatasaray, utóbbi a Fenerbahce játékosa.) Ömer Toprak, a Bayer Leverkusen védője eddig 10-szer állt a nemzeti csapat szolgálatába, 2-en pedig még 8-szoros válogatottak, rájuk kell épülnie az edzői bizalomnak. Kadir Balta pótlására a Gaziantepspor-ból hívták be Serdar Kurtulust, aki eddig csak barátságos meccseken szerepelt, Ő sem jártas nemzetközi tétmeccsen.
A török védelem legnagyobb hiányossága tehát a rutin, a kérdés csak az, hogy vajon sikerül-e ezt helyzeti előnnyé kovácsolni?

 Középpálya: szilárdan kijelenthető, hogy mindkét válogatott esetében ez a legerősebb poszt. A török félnél két elküldött játékos is ezen a poszton játszik, köztük a Románia ellen pályára lépő Mehmet Topal. A török középpályán Emre Belözoğlu és Arda Turan személyében két Európa Liga győztest kell számításba venni, mindketten az Atlético Madrid alkalmazásában állnak. Előbbi 32 éves létére csak 60 percet tölthetett a pályára, utóbbi az 551 perce mellett aktuálisan sérüléssel bajlódik. Nuri Şahin, a törökök legnagyobb tehetségeként számon tartott középpályás nagy meglepetésre az Anfield Road-ra tette át székhelyét, ahol nagy bizalmat is szavaznak neki, bár minden bizonnyal a Királyi Gárdánál való jegelése még biztosan érződik a játékán. Újonc is akad, Jem Karacan személyében a Reading együttese is ad játékost a keretbe.

Támadók: a csatársort érheti némi kritika, mivel a 4 támadó együtt csak 4 gólnál jár a válogatottban. A jelenleg Galata csatár Umut Bulut korábban a Trabsonpor színeiben gyártotta a gólokat, az isztambuliaknál eddig 5-nél jár. Mevlüt Erdinç a Rennes gólfelelőse, de ő sem a legjobb szezonját tölti. A német harmadosztályból a Stuttgartba kerülő Tunay Torun sem tett még elég bizonyosságot a gólerősségéről, Sercan Saraer-Osuna pedig a Greuther Fürth-ben csak a Bundesliga 2.-es szezonban volt termékeny, akkor 9 gólig jutott.

A törökök érdekessége, hogy a 23 fős keretből mindössze csak 14-En születtek Törökországban, 7-en német földön láttak napvilágot, 1-1 fő pedig Franciaországban és Angliában.

Szerző: Kapus Attila