Hétfőn kisorolták a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőinek a párosításait. Menjünk bele egy kicsit a részletekbe, nézzük meg, melyik csapat, milyen esélyekkel pályázik a továbbjutásra az eddig teljesítménye és mutatói alapján. Első rész.
Chelsea – PSG
Chelsea eddig a BL-ben:
Amellett, hogy az angol bajnokságot is vezeti José Mourinho együttese, a BL-ben is magabiztos fölénnyel megnyerte csoportját. A csoportkörben lejátszott 6 mérkőzésből 4-et megnyert a Chelsea, míg 2 döntetlent játszott, így veretlenül zárt a „G” csoportban. Továbbá kiemelhető, hogy a csoportkörben a legtöbb rúgott góllal a Chelsea rendelkezik (17), miközben csak 3 gólt kaptak a 6 mérkőzés alatt.
Érdekesebb BL mérkőzéseik a csoportkörben
Chelsea – Schalke
Ez volt a Chelsea idei első Bajnokok Ligája mérkőzése, melyen hazai pályán 1-1-es döntetlent ért el a Schalke ellen. Mourinho csapata az általa leggyakrabban használt 4-2-3-1-es játékrendszerben jött ki a pályára, érdekességként megfigyelhető volt, hogy Remy és Diego Costa is pályán voltak a kezdésnél. A londoniak 86%-os passzpontosságal teljesítettek, a legtöbb eladott labdájuk pedig a támadóharmadban, illetve a hosszú labdákkal való próbálkozások esetén voltak. Meg kell említeni, hogy a Chelsea 18 lövést mutatott be a mérkőzésen, melyből 7 kapura is ment, 4 elkerülte azt, és a maradék 7-et pedig blokkolták. További érdekesség, hogy az összes lövés, ami nem a blokkba ment, a tizenhatoson belülről érkezett. Az ellenfélnek 5 kapura tartó lövése volt, melyből egy gól is lett, a többit pedig Courtois védte. A legjobb értékeléseket Fabregas, illetve Hazard kapták a Chelseaből.
Maribor – Chelsea
A londoniak egy háromvédős rendszert próbáltak ki, ismervén a két csapat közti különbséget, ez a mérkőzés megfelelőnek ígérkezett arra, hogy kipróbáljanak valami újat. A bajnokságban egy-egy ilyen pontvesztés sokkal nagyobb következménnyel járna. A Hazard-Fabregas-Matic középpálya tagjai kapták ezen a mérkőzésen a legjobb értékelést. A Chelsea 88%-os pontossággal passzolt, míg 24 lövést tudtak felmutatni, melyből 10 kapura is ment, 5 pedig elkerülte a kaput. Továbbá kiemelhető Hazard 1v1-es képessége is, hiszen 17 1:1 elleni játékból 15-öt sikeresen megnyert. Fabregas pedig 91%-os passzpontossági mutatót ért el a mérkőzésen.
Hosszú távú aggodalomra egyik mérkőzés sem adott okot, hiszen mindkettőn rengeteget próbálkoztak és döntő fölényük is volt a mérkőzésen. Ezt a két csapatot a visszavágókon magabiztosan küldték haza, a Schalke ellen Németországban 0-5-re győztek a londoniak, míg a Maribor ellen otthon az első mérkőzést nyerték (tehát pontosabban az odavágót) 6-0-ra. Ez a két mérkőzés jócskán megdobta a gólmutatóikat.
PSG eddig a BL-ben:
Nem mondhatni, hogy a párizsiak könnyű csoportot kaptak a csoportelsőséget tekintve, hiszen a Barcelona együttesével sorsolták össze őket. Az első mérkőzésen Párizsban le is győzték a katalánokat, ám az Ajax elleni döntetlennel és a visszavágón elszenvedett vereséggel nem sikerült megnyerni a csoportot. A 7 kapott gól 6 mérkőzésen soknak minősül, ha a PSG-ről beszélünk. Az Apoel ellen is „csak” két 1-0-s győzelmet tudott felmutatni a párizsi alakulat.
Érdekesebb BL mérkőzéseik a csoportkörben
Ajax – PSG
Mondhatni, elég kiegyenlített volt a statisztikai mutatók alapján a mérkőzés, hiszen az Ajax 11 lövéssel, 90%-os passzpontossággal, 7 kialakított helyzettel rendelkezett, míg a PSG ugyanebben a sorrendben 15, 89%,8-as mutatóval rendelkezik. Komolyabb hiányzó a párizsiaknál csak Thiago Silva volt. Vegyesen voltak PSG próbálkozások a tizenhatoson belülről és kívülről is, ám csak Cavani tudott betalálni a 14. percben.
Barcelona – PSG két mérkőzés
A Barcelonát legyőzni mindig komoly feladat, de ezzel a franciák megbirkóztak és Ibrahimovic nélkül ez sikerült is nekik Párizsban. Itt jó helyzetkihasználásuk, illetve a katalán védők hibáit kihasználva tudtak 3-2-es diadalt aratni. A Camp Nouban Luis Enrique csapata magabiztos játékot mutatva, egy váratlan szisztémával és elmozgó alakzattal meglepte a PSG-t, így onnan a franciák vereséggel távoztak.
PSG a Chelsea ellen:
Viszonylag könnyű erről a mérkőzésről nyilatkozni és mégis nehéz, hiszen alig egy évvel ezelőtt találkozott a két csapat, mely párharcból a londoniak jöttek ki győztesen az idegenben lőtt több góljuknak köszönhetően,de meg kell említenünk, hogy néhány változás történt a két csapat játékosállományában. Ezek közül a legérdekesebb David Luizé lesz, hiszen egykori csapata ellen fog pályára lépni a világ legdrágább védője. Továbbá a Chelsea csapatában fog nagy valószínűséggel pályára lépni Diego Costa és Filipe Luis, akik előző évben BL döntőt játszottak, illetve Fábregas, Courtois. Drogbával és Remyvel inkább kiegészítő emberként számol José Mourinho. Akik elmentek: Eto’o, Ashley Cole, Lampard, Demba Ba, Lukaku.
Erősített a PSG is, például az előbb említett David Luizzal (Chelseaből), illetve Aurierrel, aki szintén inkább a kispadon kap majd lehetőséget, mintsem a pályán.
Így a Chelsea csapata mondhatni, rendesen átrendeződött a tavalyi csapathoz képest.
A két csapat várható összeállítása, ha nem lesznek sérülések:
Chelsea: Courtois – Ivanovic, Cahill, Terry, Filipe Luis – Matic, Fábregas – Willian, Oscar, Hazard – Costa
PSG: Sirigu – Van der Wiel, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Pastore, Motta – Lucas, Lavezzi, Cavani – Ibrahimovic.
Mindkét csapat számára az előre várható játékrendszer a 4-2-3-1 lesz, ám a PSG-nél idén már megfigyelhető volt, hogy másik játékrendszert is kipróbál Laurent Blanc.
Érdekesség és kulcspont lehet a mérkőzésen a Hazard-Oscar-Willian hármas kreatív játéka, ehhez pedig Fábregas párharcmentes támadójátéka és kulcspasszai párosulnak. A PSG kreatív emberei közül Lucast, Lavezzit és Pastoret lesz nehéz megállítania a Chelsea középpályájának. Lucas nagyon gyors, így valamilyen módon Őt kell kivenni a játékból leginkább a Chelseanek. Ehhez támadásoknál vagy magasra tolja Mourinho a balhátvédjét (Filipe Luist vagy Azpilicuetat), hogy Lucasnak többet kelljen védekeznie, ilyenkor pedig a gyors kontrák elkerülése végett létfontosságú a Chelsea balhátvédje mögötti terület biztosítása vagy hátrébb hagyja őt José, hogy a balhátvéd maga fedezze a területet és figyeljen Lucasra. Figyelmet kell még fordítaniuk a londoniaknak Ibrahimocivra, aki a levegőben és a földön is életveszély lehet a Chelsea kapujára nézve.
Shakhtar Donetsk – Bayern München
Shakhtar Donetsk eddig a BL-ben:
Az ukrán csapat rendelkezik a Bajnokok Ligája csoportkörének legeredményesebb játékosával, a 27 éves Luiz Adrianoval, aki Messi 8 gólos teljesítményét megelőzve, 9 gólt ért el 6 mérkőzés alatt. A Shaktarnak 2 győzelem, 3 döntetlen és 1 vereség az eddigi mérlege, így a Porto mögött 9 ponttal jutottak tovább a csoportból úgy, hogy a csoportgyőztes ellen 2 döntetlent értek el, egyedül a Bilbaoval szemben szenvedtek el vereséget.
Bayern München eddig a BL-ben:
5 győzelem, 1 vereség a csoportkörben, csak a Manchester City tudta őket megverni, azon a mérkőzésen egy óriási védelmi hibából fakadóan 10 emberre fogyatkozott a bajor együttes és ez döntően befolyásolta azon mérkőzés végkimenetelét, de hozzátehetjük azt is, hogy Pellegrini jól reagált az emberelőnyös helyzetre. Eddigi teljesítmény alapján legjobb játékosuk a BL-ben Mario Götze, de jellemző a csapatra, hogy bármikor bárki odakerülhet az ellenfél kapuja elé. Érdekes megfigyelni, hogy a 16 góljuk közül csupán hármat rúgtak a tizenhatoson kívülről.
Shakhtar Donetsk a Bayern München ellen:
Érdekesség és kulcspont lehet a mérkőzésen Arjen Robben játéka. Idén már 10 gólnál jár 16 mérkőzés alatt és számtalan gólpasszal is hozzájárult a Bayern eddigi meneteléséhez. Mindenki tudja, hogy mit fog csinálni a holland: jobb oldalról a pálya tengelye felé viszi a labdát és ellövi a hosszút. Hozzá kell tenni, hogy ennek ellenére még senki nem találta ki, hogyan állítsák meg őt, hiszen azt senki nem tudja, hogy mikor, hogyan, milyen szituációban teszi meg ezt.
Fontos megemlíteni, hogy a Shakhtar nagyon nehéz idényen megy keresztül, hiszen el kellett hagyniuk „otthonukat” az ukrán konfliktusok miatt, így Lviv-be tették át székhelyüket. Kulcsjátékosuk Alex Teixeira lehet, aki ismét megtalálta legjobb formáját és a Shakhtar legjobb játékosának tartják jelenleg. Pep Guardiola ki is emelte, hogy a Shakhtar több, mint Luiz Adriano.
A Bayern ennek ellenére nem fogja feladni a stílusát, amit Pep Guardiola innoviációjának tekinthetünk. Nem fogják félvállról venni a mérkőzést, hiszen komoly tétje van, a Shakhtar pedig bármikor meglepheti őket. Fontos megemlítenünk, hogy a Bayern jobb helyzetben van olyan szempontból, hogy vezeti hazája bajnokságát, méghozzá megnyugtató fölénnyel, így Guardiola könnyebben rotálhat alacsony kockázat mellett, míg a Shakhtar „csupán” második az ukrán ligában, ahol természetesen céljuk nem lehet más, mint az első hely.
Basel – FC Porto
Basel- FC Porto egymás ellen:
A két csapat sosem találkozott ezelőtt egymással, így igazán érdekes mérkőzésnek nézhetünk elébe. A Porto játékosállománya keveréke a fiatal, tehetséges és a tapasztalt idősebb játékosoknak. A portugálok az idei kiírásban még nem veszítettek egyetlen BL mérkőzést sem, továbbá meg kell említenünk, hogy a Basel edzője, Paulo Sousa is portugál, így jól ismerheti a portugál bajnokságot és mentalitást.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a csoportkörben a Basel a Liverpoolt előzte meg, egy győzelemmel és egy döntetlennel zártak a szigetországiak ellen. A Ludogorets ellen viszont egy nem várt vereség nehezítette meg a továbbjutást. A csoportgyőztes Real Madrid ellen nem volt reális esélyük, Madridban 5-1-re kaptak ki, míg otthon „csak” 0-1-re, és ez utóbbit nevezhetjük tisztes helytállásnak. A két csapat csoportját a BL-ben viszont nem is érdemes összehasonlítani, így a csoportköri teljesítményből és statisztikából nem tudunk hosszú távú következtetéseket levonni.
Érdekesség és kulcspont lehet a mérkőzésen, hogy a Porto támadóinak milyen lesz a helyzetkihasználásuk, főleg Jackson Martínez és Brahimi teljesítménye lehet meghatározó.
Arsenal – Monaco
Arsenal – Monaco egymás ellen:
A francia csapat csoportgyőztesként zárt a Bajnokok Ligája csoportkörében, ám, ha teljesítményüket nézzük, akkor joggal mondhatjuk, hogy eléggé ingadozó volt. 6 mérkőzésből 3 győzelem, 2 döntetlen és 1 vereség is becsúszott. Ezek alapján joggal mondhatjuk, hogy az Arsenal az egyik legkedvezőbb csoportgyőztest kapta a sorsoláson.
Wenger pedig a régi csapata ellen fog meccselni, akiknek úgy kell felmenniük az angol csapat ellen, hogy nincs már náluk James Rodriguez, Eric Abidal, Sergio Romero és Radamel Falcao sem, ráadásul a francia bajnokságban sincsenek túl jó helyzetben.
A párharc esélyesének inkább az Arsenal ígérkezik, akiknek magabiztosságot és önbizalmat adna, ha sikerülne legyőzniük a francia bajnokságban induló Monaco együttesét. A két csapat azonban sosem találkozott ezelőtt, így ez is érdekes és új dolgokat mutató párharcnak ígérkezik.
A londoniak 2014 nyarán erősítettek Sanchezzel, aki nagyon jó igazolásnak mutatkozik, de az igazolások közt ott van még Debuchy, Ospina, Chambers és Welbeck is, akikre szintén bármikor számíthat Wenger.
Érdekesség és kulcspont lehet Sanchez szabad szerepkörű játéka, illetve a Monacoból Berbatov rutinja okozhat majd fejtörést az Arsenalnak.
Németh Barnabás