A Merseyside Derby Liverpool két legsikeresebb labdarúgócsapatának egymás közötti derbije, rivalizálása, sőt több annál. Az Everton és a Liverpool szombat délután ismételten egymásnak feszül a Goodison Park gyepén, ezen alkalomból pedig úgy gondoltuk felelevenítjük, miről is szól ez a párharc, ez a világhírű rivalizálás. Jöjjön tehát a múlt, a jelen és a jövő…
A klubok megalapulásának története:
Az Everton Football Club 1878-ban jött létre, akkor még St. Domingo FC néven, ezzel jóval megelőzte ősi riválisát a Liverpool FC-t, melynek megalakulásában később jelentős szerepelt vállaltak a “Kékek”, illetve a klub körüli események. A csapat tagja volt 1888-ban az Angol Labdarúgó Liga megalapításának, s a The Toffees becenévre hallgató gárda volt az első klub, mely megnyerte a bajnokságot, még az 1890-91-es szezonban.
Anglia mai napig legsikeresebb klubja a Liverpool FC 1892-ben alapult, mikor is még az Everton játszott az Anfielden, ám bérleti díjvita miatt a csapat elhagyta a stadiont. A Houlding kiszállt a klubból, és ekkor néhány szurkoló, illetve játékos úgy döntött, hogy új klubot alapít, nevezetesen a Liverpool Football Clubot, mely 1892 március 15-én “született”! Ez volt az a nap, mikor kezdetét vette egy rivalizálás, mely a mai napig tart és minden bizonnyal még generációkon át fog ívelni, a világhírűvé vált Merseyside Derby.
A Merseyside Derby története, statisztikái:
Az első Mersey-parti rangadóra 1894 októben 14-én került sor, az Everton otthonában, az akkor már két éve álló Goodison Parkban, ahol teltház (44000 néző) és elképesztő hangulat, várakozás fogadta a csapatokat. Liverpool városa megosztottá lett, kék és piros színben tündökölt! Az első mérkőzést az Everton nyerte meg 3-0-ra Bell, Latta, McInnes góljainak köszönhetően. Az első pool siker a két csapat ötödik összecsapásán jött el 1897 szeptember 24-én az Anfielden, mikor is 3-1-re győzött a hazai csapat. Ezt követően évről évre megismétlődtek a párharcok, a csapatok pedig még néha a kupában is összefutottak. Voltak nagy arányú győzelmek, az Everton 5-0-ra tudott diadalmaskodni hazai pályán, sőt az Anfielden is, ám ahogyan az lenni szokott, a visszavágás sem maradt el, született 5-1-es, sőt 6-0-ás Liverpool siker is a derbiken. A mai napig legtöbb találatot hozó Mersey-parti rangadót 1933 február 11-én játszották az Anfielden, mikor is a pool megsemmisítő 7-4-es vereséget mért városi riválisára.
A nézőcsúcs a világhírű Wembley nevével fonódott össze 1984-ben, mikor is a Milk Cup fináléjában 100000 ember előtt mérte össze tudását a két csapat egy 0-0-ás mérkőzésen, mely új helyszínen újrajátszásba torkollott. Ugyan ezen évben ismételten telthát, azaz 100000 ember fogadta a csapatokat a Community Shield (Angol labdarúgó-szuperkupa) alkalmával. A találkozó 1-0-ás Everton diadalt hozott.
A városi derbi napjainkban is óriási figyelmet élvez nem csak Angliában, hanem világszerte! A két klub 223. összecsapására kerül sor szombat délután a Goodison Parkban. Ami az eddigi örökmérleget illeti, az Liverpool felé billen 88 győzelemmel, mely mellé jut 68 döntetlen és 66 Everton siker. A gólarány 309-256 szintén a “vörösök” javára. Ha csak a Premier League 1992 óta íródó történetét vesszük figyelembe, ez az mérleg 18 Liverpool győzelem, 17 döntetlen és mindössze 9 Everton diadal. Ki tudja, talán ma délután jön a tizedik…
Szurkolók, rivalizálás és összetartás!
A városi rivalizálás mellett, az 1950-es és 60-as években mondhatni vallási rangadóvá is vált a két klub párharca, csakúgy, mint a skót Celtic és a Rangers párviadala. Az Evertont főként katolikus klubként emlegették, míg a Liverpoolt protestánsként. Ami figyelemreméltó és Angliában még nagyobb ritkaság, hogy a két klub szurkolói, fanatikusai között ritkaság volt a történelemben az erőszakos fellépés, összecsapás. Persze, akadt rá példa, hogy a pool hírhedt huligánjai “Nutty Crew” tagjai nem bírtak magukkal, de a városukban többnyire tisztelettel szurkoltak. Bizonyára senkinek nem kell bemutatnunk a futballtörténelem egyik legsötétebb esetét a Heysel Stadion katasztrófát, mely miatt az Everton szurkolói a “Nutty Crew” tagjait hibáztatták az angol klubcsapatok nemzetközi kupából való kizárása miatt.
Vannak azonban momentumok, megnyilvánulások, melyek felnyitják az ember szemét és elgondolkodtatják azt! Ilyen esemény például a Hillsborough-tragédia utáni történések, melyek jelentős javulást hoztak a fentebb említett tragédia és a “gyűlölet” tükrében. Nevezetesen a két rivális szurkolói félre tették érzéseiket és EGYÜTT gyűltek össze, sálakat fűztek össze egészen a Stanley Parktól az Anfielden át a Goodison Parkig! Itt egy pillanatra álljunk meg és mindenki használja a képzelőerejét! Megdöbbentő, érzelemmel és példamutatással teli tett a világ szeme előtt,a világ számára. Ez azonban nem minden!
Bizonyára sokan emlékeznek egy szörnyű esetre a 11 esztendős Rhys Jones meggyilkolására, mely Liverpool városában történt (a kluboknak nincsen köze hozzá)! A kisfiú elkötelezett Everton szurkoló volt, minden hazai meccsen ott ült a lelátón édesapjával és szurkolt kedvenceinek. A gyászban együtt érzett a rivális Liverpool FC valamennyi szurkolója, s a megemlékezésen megjelentek, s együtt közösen énekelték el a két klub himnuszát, tisztelegve az ifjú szurkoló emléke előtt!
A cikk írójának szeméből könny csordul…! Azt hiszem mindenki láthatja, hogy nem egy hétköznapi rivalizálásról van szó, a Merseyside Derby és a szurkolók viszonya sokkal több ennél…
Őszi Ádám